Hírek

Elérhetőségek

Héthalom Népzenei Együttes

A Héthalom Citerazenekar a Művelődési Ház egyik legrégebben működő amatőr művészeti együttese, 1980-ban alakult, s működése azóta folyamatos. Alakulásakor főleg idősebb emberek alkották a tagságot, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy a szakmai kihívásoknak megfeleljenek.

1982-ben már megyei minősítőn „Jól minősült” fokozatot szereztek, néhány évre rá pedig többször is „Kiváló” minősítést.

 

Ezután kerülhetett sor az országos minősítésen való részvételre, ahol először „Bronz”, majd több ízben „Ezüst” fokozatot értek el. Színvonalas zenei hagyományőrző tevékenységükért Kulturális Miniszteri Dicséret-ben részesültek. A 20 illetve 25 éves jubileum alkalmából CD-jük jelent meg, amelyeken a legsikeresebb dalcsokrok hallhatók. 2010-ben a helyi önkormányzat „Dombegyházért” emlékéremmel jutalmazta az együttest több évtizedes színvonalas hagyományőrző és –ápoló tevékenységéért.  2012-ben, 2014-ben, 2016-ban és 2018-ban országos minősítőkön „Arany” fokozatot szereztek. 2020-ban a pandémia miatt nem tudott az együttes részt venni minősítőn, a megméretés emiatt on-line formában történik.

2017-ben az Emberi Erőforrások Minisztériuma Csoóri Sándor Alap szakmai pályázatán az együttes 600 000.- Ft támogatást nyert. Az összeget hangszer- és fellépőruha-vásárlásra, valamint szakmai továbbképzésre használták fel.

Az ország számos pontján szerepeltek, többek között Gyulán, Hódmezővásárhelyen, Szentesen, Szegeden, Kecskeméten, Budapesten és a dunántúli Öskün, valamint Romániában Kisiratoson, Nagyiratoson és Déván. 1999-től a népdalkörrel közösek a fellépések.

Az együttes a 2000-es évek elején szakmailag nehéz helyzetbe került, mivel meghatározó tagok munka- és tanulmányi körülményi úgy alakultak, hogy a rendszeres próbák folyamatos megtartása lehetetlenné vált. A zenekarból -családi és munkakörülményeinek megváltozása miatt- több fő végleg kivált. Pótlásuk az együttesbeli felállás átszervezésével és egy új tag beépítésével megoldódott. A feloszlástól a népzene szeretete és az együttes muzsikálás öröme megmentette a zenekart.

Meg kell jegyezni, hogy különösen nagy áldozatot vállalnak azok, akik más településeken dolgozva, illetve tanulva megtalálják a módját annak, hogy legalább kéthetenként megjelenjenek a próbákon.

A korösszetétel kedvező: túlnyomórészt fiatalok alkotják az együttest.  A szakmai program lényege: a már megtanult repertoárok szinten tartása, az ének- és zenekari hangzás finomítása, új dalanyag tanulása. Itt meg kell jegyezni a következőket: mivel környékünkön eredeti, ún. régi stílusú népdalanyag vajmi kevés található, az újabb stílushoz tartozó, kb. 100-150 éves hagyomány ápolása történik főképpen. Dombegyház történetében ugyanis volt egy hosszabb -mintegy 130 éves- időszak, amely alatt kulturális hagyományközvetítés nem történhetett, hiszen a település pusztává vált. Az 1817-es újratelepítés után a betelepülők hozták a maguk népköltészeti hagyományait, amelyek a ma ismert anyag alapját képezik. Mindez azonban kevéssé tartalmas, ezért az együttes más népzenei dialektusok anyagát is tanulmányozza és játssza.

A repertoár (a legtöbbet játszott dalcsokrok címei szerint): Békés megyei Bartók-gyűjtés; Túl a Tiszán; Bákói népdalok; Dél-dunántúli, sárközi csokor; Bordalok; Csongrád megyei gyűjtésű dalok; Gömöri népdalok; Népszerű dél-alföldi dallamok; Pásztordalok, Dunántúli csokor; Csókai népdalok, Székely szerelmi dalok.

A szakmai továbbképzés és az utánpótlás-nevelés is fontos, ezért – a pénzügyi lehetőségektől függően- egy-egy fő részt vesz nyári szakmai táborokon. A szakmai szervezetek által ajánlott szakanyagokat (kottákat, hangfelvételeket) az együttesvezető folyamatosan megvásárolja saját költségén. Az együttes produkcióiról időről időre történik hang- illetve videofelvétel-készítés. Ezek szakmai szempontú elemzése is segíti a fejlődést.

A citerazenekari hangzás a következő: prím, dallamjátszó tenor, kísérő tenor 1., kísérő tenor, 2., basszus, kontrabasszus. Ez a hangszerfelállás azonban 2019-re megváltozott, tenorcitera, furulya, mandolin, olykor hegedű összeállításban játszik az együttes, ennek megfelelően a név is változott: Héthalom Népzenei Együttes-re. Ennek 2021-ben 14 tagja van.

A próbákat rendszerint hetente péntekenként tartja az együttes, közvetlenül a fellépések előtt azonban más napokon is sor kerül próbára. Az együttes vezetője az alakulástól kezdve Gerendeli György.