Hollósy Kornélia Óvoda

Címe: 5836, Dombegyház Béke utca 39-41.

Telefonszáma: 06 68 432-040

Intézményvezető: Dancsóné Kasznár Mária

Dinamikusan fejlődő településünkön 1893 óta működik óvoda, melyet Jakabfi István építtetett. Első óvónője Szekerle Róza volt, aki 40 évig dolgozott egy dajkával, közel 120 óvodás gyermekkel.

A jelenlegi óvoda épülete valamikor iskolának épült, többszöri felújítás után, 2006. szeptember 4-én adták át a Regionális Fejlesztési Operatív Program által meghirdetett pályázat megnyerésének köszönhetően.

2007. április 16-án ünnepélyes keretek között óvodánk felvette Hollósy Kornélia nevét. A névválasztás a nevelőtestület, a képviselő testület és a Szülői Munkaközösség egyeztetésével született.

Körülbelül 71 gyermek elhelyezésére van lehetőségünk. Minden 3 – 7 éves kor közötti jelentkező gyermeket tudunk fogadni. Intézményünkben jól képzett, kreatív, állandó megújulásra kész nevelőtestület dolgozik. Személyi feltételeink évek óta optimálisak, jelenleg a három gyermekcsoportban hat óvodapedagógus, három dajka, illetve egy pedagógus asszisztens dolgozik. A csoportok száma 3. Minden csoportszobához külön öltöző, mosdó és terasz tartozik. Óvodánkban külön tornaszoba és étkező is található.

A felújítás után az óvoda épülete megfelelően szolgálja a gyermekek biztonságos óvodai életét. A szép, nagy udvarunk kiváló lehetőséget nyújt a gyermekek ügyességének, mozgáskultúrájának fejlesztésére. A régi, rideg fémmászókákat fából készült korszerű eszközökre cseréltük. Az alapvető játékeszközök, és az óvodai ,,tanulás” eszközei biztosítottak, de ezekből soha nincs elegendő. A költségvetési lehetőségek, pályázati pénzek, a szülői közösség jótékonysági rendezvényei bevételeinek felhasználásával és Dr. Bisztray Tamásné anyagi segítségnyújtásával eszközeinket folyamatosan tudtuk bővíteni.

Az Országos Alapprogramban foglaltakkal összhangban készítettük el helyi nevelési programunkat. Az egészségmegőrzésre koncentrálva fogalmaztuk meg feladatainkat, ezért az egészséges életmód kialakítására, a testi-, lelki- és szellemi egészség megőrzésére neveljük gyermekeinket.

A családi nevelés elsőbbségét elismerve, azzal karöltve, a gyermekek érdekeit szem előtt tartva, nyugodt, kiegyensúlyozott légkörben neveljük a gyermekeket. Otthonos környezetben gondoskodunk a gyermeki személyiség teljes kibontakozásáról a játékban történő tevékenységek során. Az integrált nevelés keretében fejlesztjük a Sajátos Nevelési Igényű (SNI) és a beszédhibás gyermekeket is.

Dombegyház Nagyközség Önkormányzata sikeres projektet nyújtott be a TOP-1.4.1-15 Felhívásra. A „Hollósy Kornélia Óvoda Infrastrukturális fejlesztése” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg, 80 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatás segítségével.

A 80 millió forintos európai uniós projekt segítségével a Hollósy Kornélia Óvoda épületének fejlesztése, valamint új eszközök beszerzése valósult meg.

A felújítás során az épület akadálymentesítve lett és fűtés korszerűsítés történt, az épületet leszigetelték és egy új gázkazánt építettek be. Az udvarban meglévő kerítést felújították és napelemes rendszer került telepítésre.

Az akadálymentesítés során az épülethez új, előírásoknak megfelelő rámpa, parkoló került kialakításra és egy új akadálymentes mosdó.

A fejlesztés célja a megfelelő intézményi háttér biztosítása, mely hozzájárul a nevelő -oktató munka színvonalának emeléséhez, a hatékonyabb, gazdaságosabb működéshez és a területi különbségek kiegyenlítődéséhez, az életkörülményekben rejlő területi különbségek mérsékléséhez.

Szintén nyertes pályázatként a Magyar Falu Program keretein belül udvari eszközcserére került sor az intézményben.